V obvodě přibude nová knihovna. Její prostory vznikají v objektu bývalé školy V Zálomu 1


Do roku 2012 sloužil objekt V Zálomu 1 v Zábřehu, který je ve správě městského obvodu Ostrava-Jih, jako základní škola. V současnosti je zcela obsazen nájemci, přičemž sídlo tam mají kulturní, sportovní i vzdělávací organizace.

Momentálně v budově probíhá rozsáhlá rekonstrukce, protože už brzy tam vznikne další pobočka Knihovny města Ostravy. „Stavební práce zahrnují zbourání většiny zdí, dále probíhá úprava kanalizace, vody, plynu, elektroinstalace a pokračovat se bude pokládkou nových podlah, výměnou dveří a výmalbou,“ popsala aktuální stav místostarostka Markéta Langrová.

Nová knihovna bude zajišťovat standardní služby pro všechny věkové kategorie, a to včetně půjčování knih všech žánrů, poskytování stolních her, ale v plánu je i pořádání kulturních, vzdělávacích a volnočasových akcí. 

Městský obvod Ostrava-Jih rovněž od roku 2013 provedl řadu oprav, jejichž cílem je zvelebit objekt a zajistit nájemcům co nejlepší podmínky pro jejich aktivity. Došlo už například k výměně rozvodů zdravotechniky a opravě sociálních zařízení, ke kompletní výměně oken i vstupních dveří do objektu.

„Vloni jsme vybudovali bezbariérový přístupový chodník pro vstup do pavilonu, kde bude sídlit knihovna. Také jsme provedli výměnu vstupních dveří a podhledů, opravili jsme sociální zařízení,“ zrekapitulovala Markéta Langrová.

Nová pobočka navíc získá punc jedinečnosti díky svému zaměření na to, jak uplatňovat cíle udržitelného rozvoje. „Tato skutečnost se odrazí ve skladbě fondu, aktivitách i designu knihovny. Průběžně doplníme také literaturu z oblasti životního prostředí, sociologie a ekonomiky. Plánujeme i besedy, přednášky a workshopy s odborníky na téma udržitelnost,“ prozradila vedoucí poboček Knihovny města Ostravy v Ostravě-Jihu Petra Šimonová s tím, že za klíčovou ovšem považuje spolupráci se samotnými čtenáři a návštěvníky knihovny. Ptáte se proč? „Právě oni budou mít možnost sdílet vlastní zkušenosti a podělit se o praktické dovednosti podporující udržitelný rozvoj,“ doplnila.

Na Jihu jsou čtenářům k dispozici prozatím čtyři pobočky knihovny na ulicích Dr. Martínka 4 a Závodní 47 v Hrabůvce, Gurťjevova 8 v Zábřehu a 29. dubna 33 ve Výškovicích.

Pátá pobočka Knihovny města Ostravy v obvodu Ostrava-Jih bude zprovozněna ve druhé polovině letošního roku. Náklady na aktuální rekonstrukci hradí Knihovna města Ostravy. Cena za stavební práce je přibližně 3 miliony  korun.

 

V objektu V Zálomu 1 v současnosti sídlí organizace:

Knihovna města Ostravy, p. o.                                  

Billiard Club Ostrava, z. s.                                      

Základní škola Mezi stromy, s.r.o.                          

Sbor Křesťanské společenství Ostrava                

 Cirkus trochu jinak, z. s.                                         
 Středisko volného času Ostrava-Zábřeh, p. o.

Baby centrum Delfínek, z. s.